top of page

ירחון איגוד התכשיטנים, ינואר 2024


חברים יקרים


השנה החלה עם סוג של חזרה לשגרה או יותר נכון המלחמה הפכה להרגל..., בארץ השוק עובד, אנחנו לא מקבלים סימנים שליליים, ואפשר להגיד בזהירות שקניות התכשיטים תקינות ללא תלונות מיוחדות.

היצואנים גם כן בשגרה שברירית, השווקים בחו"ל אכן הפכפכים ולא יציבים, ההזמנות ממשיכות רק הקניות במחירים ממוצעים נמוכים.


האיגוד לאן?


האיגוד באמצעות היועץ המשפטי עו"ד אבי רבינוביץ פנה לאחרונה ללשכת שר הכלכלה מר ניר ברקת, להכיר באיגוד כאיגוד סטטוטורי, הכרה כזאת תחולל שינוי משמעותי בסמכות האיגוד והשפעתו על כלל הענף. כיום חברים באיגוד כמה מאות חברים בלבד מתוך אלפי עסקי תכשיטים בישראל. העסקים שאינם חברים באיגוד עושים נזקים ופוגעים בסוף שרשרת האספקה - הצרכנים.


השוק פרוץ לחלוטין לרמאויות, אין פיקוח על כניסת תכשיטים וגלם זהב למעט חברות יבוא מסודרות, הצרכנים קונים תכשיטים מבלי לדעת מה הם קונים, זהב מוברח נכנס לארץ בכמויות גדולות, יצרנים סוגרים את עסקיהם ולמדינה לא אכפת.


מה שבטוח שאי אפשר להמשיך במצב הקיים ובמקביל למציאות הקשה בארץ אנו חייבים לעמוד על תיקון הרעות בענף שלנו.


רק השבוע קיבלתי עוד תלונה של לקוחה שהזמינה טבעת יוקרה מעסק ותיק ממרכז הארץ שאינו חבר באיגוד כמובן... ולאחר בדיקה התברר שקיבלה טבעת חצי משוויה.


נתחיל בקרוב עם תשלום דמי החבר 2024 בתקווה לשיתוף פעולתכם כמו תמיד. בתודה מראש.


המשבר עם טורקיה


כבר כתבתי פה שמסחר עם טורקיה הוא טעות כי לצערי טורקיה היא מדינת אויב, טורקיה תומכת בחמאס והכניסה אליה היום מוגדרת כסכנה, לא הערת מסע שאף אחד לא מתייחס אליה אלא אזהרת מסע בדרגה 4 בדיוק כמו האיסור להיכנס לאירן. לאחרונה הממשל הטורקי הפסיק את התמיכה ביצוא לישראל שהיתה יעד יצוא מספר 13 מכלל העולם.


הוצאנו החודש קריאה ליבואנים לפתוח שוב קשרים עם יצרנים בארץ, לטובת מי שפיספס את המייל, להלן קריאתנו שוב:


יבואנים, אנו מאמינים שישראל יכולה לספק פתרון חלופי, איכותי, בטוח ומשתלם בפרט אחרי עליית עלויות הייצור, השינוע והיבוא מטורקיה עוד לפני תחילת המלחמה.

אנו סבורים שהייצור בארץ ישתלם לכולם ונוכל כך לקיים ערבות הדדית ישראלית.


יצרנים, אנו מזמינים אתכם להירשם בטופס שבקישור הזה ונפיץ את פרטי ההתקשרות ליבואנים הרבים.


העלאת שכר מינימום - אפריל 2024


ב-1 באפריל 2024, שכר המינימום אמור לעלות ל- 5,880 ש״ח וזאת בעקבות עליית השכר הממוצע במשק ל- 12,379 ש״ח.

ביום 23.1.24 הודיע שר העבודה כי יש בכוונתו להעלות את שכר המינימום. העלאת שכר המינימום הינה בסמכות שר העבודה והיא צפויה להיחתם על ידו בחודש אפריל 2024 ותחול מ-1.4.2024.

מדובר במנגנון עדכון אוטומטי על פי חוק שכר מינימום, ולפיו שכר המינימום בחודש, עומד על 47.5% משכר הממוצע כמשמעותו בסעיף 1 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשנ"ה–1995, כפי שהוא ב-1 באפריל של כל שנה וכפי שהוא מוגדל לפי חוק שכר מינימום. לעיון בנוסח המלא של ההודעה לחצו כאן


טופס 161 חדש - הודעה על פרישה מעבודה


עדכון 31.12.23 - רשות המיסים הודיעה על פתיחת מערכת מקוונת לדיווח על עזיבת מקום עבודה

רשות המיסים הודיעה על פתיחת מערכת מקוונת לדיווח על עזיבת מקום עבודה.

המערכת תפתח לדיווחי מעסיקים ועובדיהם, החל מיום 7.1.2024 ותאפשר קליטה מהירה של טופס 161 החדש, ללא צורך בטפסים ידניים.

למערכת לדיווח וטיפול בעזיבת מקום עבודה - לחצו כאן


תערוכת ויצ'נזה למרות ההפגנות


במהלך ימי התערוכה באיטליה החודש ארעה הפגנה פרו פלסטינית אלימה מחוץ למבנה התערוכה, האוירה האנטי ישראלית מורגשת בכל מקום, בתערוכה ביקרו הרבה מאד ישראלים למרות הקשיים בטיסות, התערוכה נתנה ליבואנים להעמיק את הקשרים עם יצרנים חלופיים לטורקים, וסוף סוף לחזור קצת לנורמליות, גם אם היא זמנית.

סיכום שנת 2023 מכירות תכשיטים בארה"ב


המכירות הקמעונאיות של תכשיטי יוקרה ותכשיטי יהלומים בארה"ב ירדו ב-5.8% ב-2023, שהייתה שנה מאתגרת לתעשיית התכשיטים. בעונת החגים אמנם נרשמה עלייה קלה של 0.3% במכירות התכשיטים, אך זו לא הובילה למהפך של הרגע האחרון בנתונים.
 

הירידה במכירות מצביעה על שילוב של גורמים. המחצית הראשונה של 2023 נמדדה בהשוואה לתקופת האחרונה של הביקוש יוצא הדופן שנרשם אחרי הקורונה. במקביל נרשמו מגמות נוספות, ובהן עייפות צרכנית מסוימת אחרי תקופה ממושכת של עלייה בעניין בתכשיטים, צמיחה בהוצאות על טיולים ונסיעות, וחששות בנוגע לתחזית הכלכלית.

 

מכירות התכשיטים ירדו ב-6%, מחיר התכשיט הממוצע עלה ב-3% 

 

מהנתונים עולה כי צרכנים בארה"ב קנו פחות תכשיטים, אך הגדילו את ההוצאה הממוצעת על תכשיט. מגמה זו בלטה בעונת החגים של 2023, שבה עלתה ההוצאה הממוצעת על תכשיט ב-1.6% לעומת התקופה המקבילה ב-2022.

מגמות: יהלומי מעבדה מול יהלומים טבעיים 

 

במהלך דצמבר, נרשמה עלייה של 33% במספר טבעות האירוסין המשובצות ביהלומי מעבדה, כאשר הצמיחה הגיעה כולה ממכירות פריטים שמחירם עד 5,000 דולר. בטווח המחירים של 5,000 דולר עד 7,500 דולר, נרשמה ירידה של 26% במספר טבעות האירוסין המשובצות ביהלומי מעבדה. משקל הטבעת הממוצע בטווח זה היה 3.28 קרט, ונראה כי הגענו למשקל "גדול מדי" עבור הלקוחות.

 

בשנת 2023, קמעונאים רבים יותר החלו להציע מגוון רחב יותר של תכשיטים המשובצים ביהלומי מעבדה, מעבר לטבעות אירוסין ועגילים, שהיו עד כה התכשיטים העיקריים שנמכרו בקטגוריית יהלומי המעבדה. כעת, מעל 40% מהקמעונאים בארה"ב מוכרים כל קטגוריה של תכשיטים המשובצים ביהלומי מעבדה, ומספרם צומח בקצב משמעותי.

 

שווי המכירות הכולל של תכשיטי יהלומים טבעיים בעונת החגים גדל ב-6.5%, ומספר התכשיטים שנמכרו צמח ב-2.8% לעומת אשתקד. ב-10 החודשים הראשונים של 2023, נרשמה ירידה של 10% הן בשווי המכירות הכולל, והן במספר התכשיטים שנמכרו.

 

השאלה היא האם יהלומים טבעיים הפכו למתנה שזוכה לביקוש צרכני מוגבר רק סביב אירועים מיוחדים, או שמדובר בחזרה רחבה יותר ליהלומים טבעיים. מסתמן שיהלומי המעבדה במסלול דומה לאבניי החן הסינתטיות ופער המחירים שם את הטבעיים במקום מובדל כפי שציפו רבים.


נתוני טבעות אירוסין בארה"ב


טבעות אירוסין הן אחד מסוגי התכשיטים הנחשקים ביותר, ועונת החגים באופן מסורתי היא התקופה השכיחה ביותר במהלך השנה לרכוש טבעות אלו. לפניכם ניתוח המגמות המובילות בשוק טבעות האירוסין בעונת החגים של שנת 2023. 

היסודות של טבעות אירוסין: יהלומים וזהב לבן

 

כשמדברים על טבעות אירוסין, מתכוונים בעיקר לטבעות אירוסין משובצות ביהלומים. מניתוח מגמות עדכני של חברת Tenoris, עולה כי 86% מכלל טבעות האירוסין שנמכרו בנובמבר שובצו ביהלום.

 

מאפיין שכיח נוסף של טבעות אירוסין היא שהמתכת המועדפת היא זהב. החלופה הנדירה היא פלטינה. למעשה, מעל שני-שלישים מהכלות בארה"ב מעדיפות טבעות אירוסין מזהב לבן, ובוחרות לרוב בזהב לבן 14 קראט.

 

כלות אלו מעדיפות גם אבן מרכזית עגולה, כשמדובר ביהלום או בכל אבן חן אחרת.

 

זוג בחנות תכשיטי יהלומים

 

הכול סביב היהלום

 

עד לאחרונה, כשדובר על יהלומים, היה רק סוג אחד – אלו שניתנו לנו מהטבע, ונוצרו על ידו. עם זאת, כלות כיום יכולות לבחור גם ביהלום שניתן לנו על ידי המדע והטכנולוגיה, ונוצר על ידי האדם.

 

יהלומי המעבדה האלו, הקרויים LGD, מגדילים את נתח השוק שלהם, בעיקר בקרב צעירים בני 25-35. ומאחר שגיל הנישואין הממוצע הוא 28 לנשים ו-30 לגברים, יהלומי מעבדה נהנים מפופולריות במיוחד בטבעות אירוסין.

 

תורמות לכך כמה סיבות. זוגות צעירים סביב גיל 29 עדיין משלמים את הלוואות הסטודנטים שלהם, ומתמודדים עם שלוש הוצאות גדולות: חתונה, ירח דבש, ורכישת בית ראשון. את כל אלו עליהם לממן, כשהם עדיין בשלב מוקדם בקריירה, ורחוקים עשרות שנים ממיצוי פוטנציאל ההשתכרות שלהם.

 

יהלומי המעבדה מושכים את הצרכנים האלו במיוחד, כי מחיריהם נמוכים ב-78-80% מהמחיר של יהלומים טבעיים בעלי אותם מאפיינים.

 

מרכז קניות יוקרתי בעונת החגים

 

סיבה נוספת לרכוש יהלום מעבדה היא הגודל. יהלומי מעבדה זולים יותר מיהלומים טבעיים, ולכן זוגות יכולים להרשות לעצמם לרכוש יהלומי מעבדה גדולים יותר. יש מי שטוען כי הניסיון להתעלות על אחרים משחק תפקיד בהחלטה הזו.

 

39% מהזוגות, אם כן, בחרו לרכוש טבעת אירוסין משובצת ביהלום מעבדה.

 

גודל היהלום הממוצע שזוגות רכשו במהלך נובמבר של עונת החגים עמד על 1.32 קרט כשמדובר ביהלום טבעי – עלייה משמעותית לעומת 1 קרט, שהיה הממוצע בשנים האחרונות. בקרב אלו שבחרו ביהלום מעבדה, גודל היהלום הממוצע בטבעת האירוסין עמד על 2.14 קרט.

 

עלות טבעות האירוסין בעונת החגים

 

המחיר משחק תפקיד מרכזי בהחלטה הסופית איזו טבעת לקנות, אפילו אם לטבעות יש מאפיינים דומים. לכן, שני זוגות שרכשו טבעת אירוסין מזהב לבן 14 קראט המשובצת ביהלום עגול, עשויים לשלם סכומים שונים מאוד.

 

ההוצאה הממוצעת על טבעות אירוסין משובצות ביהלומים בעונת החגים עמדה בשיאה על 5,678 דולר. מדובר במחיר גבוה בהרבה מרמות המחירים לפני הקורונה, שעמדו על 3,200-3,800 דולר.

 

במהלך הקורונה, ההוצאות על טבעות אירוסין משובצות ביהלומים זינקו, והגיעו לממוצע של 6,619 דולר בשנת 2022.

 

טבעת אירוסין עם יהלום טבעי

 

ההוצאה הממוצעת על טבעות אירוסין משובצות ביהלומים טבעיים עומדת כעת בממוצע של 7,266 דולר. זו אחת ההוצאות הממוצעות הגבוהות ביותר שנרשמו בשוק האמריקאי.

 

אלו שרוכשים טבעות אירוסין המשובצות ביהלומי מעבדה, הוציאו הרבה פחות בעונת החגים: 3,035 דולר, פחות ממחצית מהסכום ששילמו מי שבחרו ביהלומים טבעיים.

 

החדשות הטובות הן שמחירי טבעות אירוסין ירדו בעונת החגים הזו. הממוצעים עד כה השנה היו גבוהים יותר. קניית טבעת בתקופה זו מאפשרת לזוגות ליהנות ממחירים מיוחדים שמציעות חברות התכשיטים. 

המאפיינים של טבעות האירוסין שנקנו בעונת החגים הזו

 

אבן מרכזית – יהלום (86%)

מתכת – זהב (93%)

צבע זהב – לבן (68%)

סגסוגת זהב – 14 קרט (84.5%)

צורת האבן – עגולה (56% מכל האבנים ו-62% מכל היהלומים)

סוג יהלום – טבעי (61.4%), מעבדה (38.6%)

גודל יהלום – 1.32 קרט (יהלום טבעי), 2.14 קרט (יהלום מעבדה)

הוצאה ממוצעת – כל טבעות האירוסין: 5,678 דולר

הוצאה ממוצעת – טבעת אירוסין משובצת ביהלום טבעי: 7,266 דולר

הוצאה ממוצעת – טבעת אירוסין משובצת ביהלום מעבדה: 3,035 דולר

 

תחזית

 

לקוחות הרוכשים טבעות אירוסין ימשיכו להעדיף יהלומים, והנטייה ליהלומים גדולים יותר צפויה להתמיד בעונת החגים. למגמה תורמים גם התיאבון הגובר ליהלומי מעבדה, וגם המוכנות להוציא יותר כסף, לעומת התקופה שקדמה לקורונה.

 

Comments


bottom of page